Giecz - gród pierwszych PiastówREZERWAT ARCHEOLOGICZNY w GIECZU
GRÓD, MUZEUM, WYKOPALISKA, LITERATURA ARCHEOLOGICZNA
Aktualizacja – 20.07.2015. Witamy

50 lat Rezerwatu

logo

Rezerwat Archeologiczny w Gieczu jest jednym z najstarszych rezerwatów archeologicznych w Polsce (starsze są jedynie rezerwaty archeologiczne w Biskupinie i Krzemionkach Opatowskich). Uroczyste otwarcie nastąpiło 21 lipca 1963 roku, w tym więc obchodzić będziemy Jubileusz 50-lecia funkcjonowania tego ośrodka.


Równolegle z otwarciem Rezerwatu nastąpiło otwarcie wystawy „Gród Piastowski w Gieczu”, której autorem był Założyciel i Kierownik Rezerwatu — Bogdan Kostrzewski.

Przez pół wieku istnienia Rezerwat stanowił nie tylko miejsce badań naukowych; bardzo wyraźnie rysuje się też jego rola jako ośrodka skupiającego i integrującego życie kulturalne regionu. Podejmowane tu rozmaite przedsięwzięcia w dużym stopniu angażowały już aż trzy pokolenia mieszkańców Giecza i okolicy, tu działały również osoby związane z różnymi dziedzinami nauki, kultury i sztuki z całego kraju.


Inauguracja obchodów Roku Jubileuszowego nastąpi 15 kwietnia 2013 roku, na kiedy to planowane jest otwarcie wystawy czasowej pt. „Wspomnienia cenniejsze niż klejnoty”. Wystawie towarzyszyć będą dwa wydawnictwa — folder oraz album z najpiękniejszymi fotografiami z historii Rezerwatu. Zarówno zdjęcia prezentowane na wystawie, jak i te umieszczone w albumie, przeplatać się będą ze wspomnieniami byłych i obecnych pracowników Muzeum, osób z nim związanych, mieszkańców Giecza i okolicy oraz wszystkich tych, którzy pragną się z nami podzielić swoimi wrażeniami czy relacjami z odwiedzin w Gieczu.

Wspomnienia

Gród w Grzybowie Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy Rezerwat Archeologiczny – Gród Piastowski w Gieczu
Grodziszczko 2, 63–012 Dominowo
Pajączek -- najlepszy polski edytor stron WWW