Makieta kościoła grodowego pw. św. Jana Chrzciciela w Gieczu
Makieta kościoła p.w. św. Jana Chrzciciela powstała na podstawie wyników badań archeologicznych w Gieczu przeprowadzonych w latach 1998–2000. Dzięki niej nie trzeba już wysilać własnych szarych komórek, aby wyobrazić sobie prawdziwy wygląd tego kościoła. Makietę wykonał Marek Markowski, za co składamy mu tutaj serdeczne podziękowania.
Widok kościoła od strony północno-wschodniej
Tak zapewne wyglądał kościół grodowy w okresie swojej największej świetności, a więc już po zbudowaniu masywu wieżowego, a przed jeszcze wzniesieniem dodatkowych wzmocnień mających na celu zapobiec pękaniu wschodniej części kościoła wraz z apsydą. W tym czasie także przebito tuż przy północnym końcu apsydy dodatkowe wejście do krypty.
Kościół św. Jana Chrzciciela od strony północnej
Na makiecie tej nie przedstawiono dobudowanych do ściany północnej kościoła dodatkowych pomieszczeń, których funkcja i chronologia nie zostały jeszcze ostatecznie wyjaśnione.
Kościół od strony północno-zachodniej
Zachodni masyw wieżowy, tzw. westwerk, to najbardziej imponująca część tego kościoła. W dwóch okrągłych wieżach bocznych znajdowały się klatki schodowe, których relikty odkryto w trakcie badań archeologicznych (szczególnie dobrze widoczne w przypadku wieży północnej). Wieża środkowa była dzwonnicą. W momencie zawalenia się całego tego zespołu dzwon rozbił się na dziesiątki kawałków, odkrywanych obecnie w najróżniejszych miejscach.