Nowe plany warstwicowe, nowe wizualizacje grodu w Gieczu
Zdjęcia lotnicze to nie wszystko. W praktyce archeologicznej najczęściej i tak potrzebny jest dobry plan warstwicowy (sytuacyjno-warstwicowy). Obecnie ich wykonywanie nie jest już tak pracochłonne jak kiedyś, gdy wszystko trzeba było robić ręcznie. Dzięki odpowiednim programom komputerowym można sobie pozwolić na znacznie więcej, niż proste wykreślenie przebiegu warstwic.
Widok grodu od strony północno-zachodniej
(pod kątem 36 stopni z góry, przewyższenie 5-krotne).
Na pierwszym planie, u stóp wałów grodu, znajduje się niewielkie oczko wodne. Nad nim, nieco z lewej, widoczne jest współczesne wejście na teren grodu, którędy wchodzi droga prowadząca groblą ze wsi — od strony wschodniej — do kościoła parafialnego. Silne obniżenie we wnętrzu grodu, w jego południowej części, to pozostałość po wykopaliskach na terenie palatium.
|
|
Widok grodu od strony południowo-zachodniej (pod kątem 36 stopni z góry, przewyższenie 5-krotne).
Od tej strony wały obronne grodu osiągają najbardziej imponujące rozmiary. Widoczna na pierwszym planie przerwa w wale, to główna współczesna brama do grodu, którędy od strony parkingu można dojść wprost do muzeum. Nierówności w północnej części grodu związane są z istniejącymi tam współczesnymi budynkami gospodarczymi plebanii.
|
|
Plan warstwicowy grodu w Gieczu
Najciemniejsze zielone miejsca odpowiadają terenom najniżej położonym, a więc współczesnej łące (w okresie funkcjonowania grodu było to jezioro), a kolorem pomarańczowym oznaczono, podobnie jak na mapach fizycznych, najwyższe partie wałów obronnych.
Wewnątrz grodu widoczne są różne współczesne zabudowania (kolor brązowy). Skupisko w części północnej grodu to kościół parafialny św. Jana Chrzciciela i plebania wraz z budynkami gospodarczymi, a w partii południowej widoczny jest pawilon muzealny i magazyn. Poniżej muzeum zaznaczono zarysy kamiennych fundamentów palatium (kolor różowy). Kolor niebieski na planie to oczywiście wody: oczko u podnóża wału i płynąca w kierunku południowym, ku Warcie, rzeczka Moskawa.
|
|
|