Lucyna Kubiak, Mirosław Makohonienko, Marek Polcyn
Znalezisko miecza w obrębie reliktów średniowiecznego mostu/grobli w Gieczu
Ryc. 1. Miecz odkryty w obrębie reliktów średniowiecznego mostu/grobli w Gieczu na stanowisku 2
Podczas wykopalisk archeologicznych, prowadzonych latem 1990 roku na stanowisku 2 w Gieczu, w obrębie pozostałości mostowo-groblowych odkryto wczesnośredniowieczny miecz. Miecz ten znaleziony został między konstrukcjami palowymi w rzędzie południowym, bliżej linii zewnętrznej w warstwie oznaczonej numerem 22 (zob. ryc. 2 na str. 211, w tymże tomie), na głębokości 1,57 m (pomiar tkwiącej w górze głowicy), poniżej powierzchni w miejscu zalegania. Osady tej warstwy utworzone zostały w postaci gytii wapiennej drobnodetrytusowej, z niewielką domieszką mineralną, fragmentami drewna i substancji organicznej spalonej, nie tworzącej jednak tzw. „warstw spaleniskowych”. Miecz skierowany był głownią w dół pod kątem około 60°, tak iż dolna część głowni tkwiła w warstwie oznaczonej numerem 10, tj. homogenicznej gytii wapiennej drobnodetrytusowej. Sądzić należy, że miecz wpadł do wody istniejącego jeszcze wówczas jeziora, wbijając się w jego osady (warstwa oznaczona nr 10), przy czym moment zdeponowania przypadł na czas odkładania się warstwy 22, a najprawdopodobniej jej dolnego odcinka.
Miecz zachował się w stanie bardzo dobrym, słabo skorodowany, z całkowicie zachowanym drewnianym uchwytem, z ułamanym jedynie fragmentem sztychu (ryc. 1). Miecz posiada dwusieczną głownię o sztychu słabo wykształconym. Na głowni zbrocze dochodzące do około 3/4 jej długości. Jelec krótki, lekko owalny. Uchwyt drewniany dwuczęściowy, sześciokątny bez jakiejkolwiek owijki, wchodzi w górny otwór jelca i otwór podstawy głowicy, gdzie jest czopowany. Głowica składająca się z podstawy i nakładki ze ślepym otworem nasadzona jest na trzpień. Oto niektóre wymiary miecza podane w cm:
- - głownia:
- długość 73,2
- szerokość u nasady 4,7
- szerokość przy sztychu 2,3
- grubość pośrodku 0,6
- - jelec:
- długość 7,8
- wysokość pośrodku 1,7
- - uchwyt:
- długość 9,5
- szerokość przy jelcu 2,8
- grubość 1,3
- - głowica:
- wysokość całkowita 3,6
- szerokość 5,8
- - całkowita długość miecza: 88 cm.
Wszystkie powyższe dane uzyskano na podstawie pomiarów i obserwacji sporządzonych przed i w czasie konserwacji, która wykonywana jest w pracowni Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy przez zespół dra J. Lehmanna. W trakcie przeprowadzanych obecnie zabiegów konserwatorskich odsłonięto inskrypcję znajdującą się na głowni przy jelcu (zob. ryc. 2), dwustronne dziwerowa nie głowni wzorem jodełkowym oraz ornament na głowicy.
Odkryty miecz, na podstawie ukształtowania głowicy i występującego zdobnictwa, można uznać za najbliższy typowi H według typologii Petersena. Ostateczna charakterystyka miecza przedstawiona zostanie jednak dopiero po zakończeniu prac konserwatorskich.
Znalezisko z Giecza nabiera wymowy, jeśli weźmie się pod uwagę: bardzo dobry stan zachowania, zwłaszcza obecność drewnianego uchwytu; lokalizację znaleziska w obrębie obiektu i warstwy kulturowej; rangę ośrodka, w którym został odkryty.
Ryc. 2. Inskrypcja na głowni miecza
|