Giecz - gród pierwszych PiastówREZERWAT ARCHEOLOGICZNY w GIECZU
GRÓD, MUZEUM, WYKOPALISKA, LITERATURA ARCHEOLOGICZNA
Aktualizacja – 20.07.2015. Witamy
Logo: 4 kB
środa, 17 maja 2000 r.
Dni Kasztelanii Gieckiej

Będzie napad na Giecz


Walki na miecze, strzelanie z łuku i kuszy, tańce dworskie oraz napad księcia Brzetysława na Giecz obejrzeć będzie można podczas tegorocznych Dni Kasztelanii Gieckiej na terenie Grodziszczka.

Obchody w Gieczu stanowić będą w tym roku część obchodów 1000-lecia wizyty cesarza Ottona III i zjazdu w Gnieźnie. Trwać będą przez tydzień — od 27 maja do 4 czerwca. Inaugurcją Dni Kasztelanii będzie polsko-niemiecki rajd samochodowy „Szlakiem Pielgrzymki Ottona III”, który zatrzyma się w Gieczu. Następnego dnia w rezerwacie archeologicznym otwarta zostanie wystawa pt. „Giecz we wczesnym średniowieczu”. W tym dniu wystąpi też „Teatr Prawdziwy” z Bielawy. Jest to teatr uliczny, który przedstawi spektakl pt. „Ostatni marsz”. Będzie można zobaczyć aktorów na szczudłach, zabłysną sztuczne ognie. W miejscowym Ośrodku Kultury odbędzie się natomiast biesiada rockowa. Z uczniami szkół podsta­wowych spotka się pisarz z Zaniemyśla, Tadeusz Bogacki.
W Dniu Dziecka dzieci z całej gminy uczestniczyć będą w grach i zabawach na stadionie w Dominowie. Następnego dnia zorganizowane zostanie dla wszystkich
Najciekawiej zapowiada się jednak festyn rycerski na terenie Grodziszczka. W Gieczu stacjonować będą rycerze z Bractwa Miecza. Zainscenizowany będzie napad księcia Brzetysława na Giecz w 1039 roku. Rycerze walczyć będą na miecze, strzelać z kuszy i łuku oraz tańczyć z białogłowami. Na terenie Grodziszczka czynna będzie mennica bijąca pamiątkowe medale. Wszystkich chętnych po terenie wykopalisk w Gieczu oprowadzać będą archeolodzy.
SW
Gród w Grzybowie Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy Rezerwat Archeologiczny – Gród Piastowski w Gieczu
Grodziszczko 2, 63–012 Dominowo
Pajączek -- najlepszy polski edytor stron WWW