Od czterech lat w gminie Dominowo mikołajki obchodzone są jako imieniny gminy. Stało się tak od czasu, gdy w herbie gminy umieszczony został święty Mikołaj. Podobnie jak w latach ubiegłych, także w tym roku nie zabrakło atrakcji. Jedną z nich był koncert Piotra Szczepanika.
W tym roku w Szkole Podstawowej w Dominowie w przeddzień oficjalnych mikołajek zorganizowany został festyn mikołajkowy dla uczniów szkoły.
Szkolny festyn
Pomysłodawczyniami były dwie nauczycielki — Grażyna Kasprzak i Aniela Skotarczak-Swiniarska. Organizacją zaś zajęli się wszyscy nauczyciele oraz Rada Rodziców.
Pięć godzin festynu wypełniły liczne konkurencje. Rozegrano ich 13, a rywalizowały ze sobą klasy — dzieci wraz z rodzicami. W grupie starszej najlepsi okazali się uczniowie klasy IV, a za nimi uplasowali się piąto- i szóstoklasiści. Wśród młodszych zwyciężyła klasa I, a kolejne miejsca zajęły klasa II, zerówka i klasa III. W sobotnim festynie nie chodziło jednak o rywalizację, ale o dobrą zabawę. A tej rzeczywiście nie zabrakło. Gorący doping przez cały czas towarzyszył zawodnikom, a najwięcej emocji wzbudziły wspólne zmagania rodziców ze swoimi pociechami.
Wszyscy otrzymali ciepły posiłek i ciasto, dzieci czekoladę, a dorośli kawę. Była to zasługa licznych sponsorów. Z kolei na konto Rady Rodziców wpłynęły środki ze sprzedaży kartek świątecznych i popcornu oraz licytacji stroików i ozdób świątecznych. Łącznie zebrano 600 złotych.
Parlamentarzyści na Grodziszczku
W niedzielę mikołajki rozpoczęły się mszą na Grodziszczku, którą odprawił ks. proboszcz Zbigniew Uramowski. Na zaproszenie wójta Antoniego Ochowiaka na
Podczas sobotniego festynu w rolę świętego Mikołaja wcielił się dyrektor szkoły Aleksander Kubiaczyk.
|
Na Grodziszczku — od lewej: radna sejmiku wojewódzkiego Krystyna Kubicka-Sztul, senator Włodzimierz Łęcki, wójt Antoni Ochowiak, przewodniczący Rady Gminy Dominowo Leopold Borwin, poseł Stanisław Kalemba, wicestarosta Tomasz Pawlicki, poseł Tadeusz Tomaszewski i dyrektor Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy Andrzej Kaszubkiewicz. Tyłem stoi Teresa Krysztofiak.
|
imieniny gminy przybyli m.in. senator Włodzimierz Łęcki, posłowie Stanisław Kalemba i Tadeusz Tomaszewski, wicestarosta Tomasz Pawlicki oraz wójtowie Leon Grzelka (Krzykosy) i Aleksander Podemski (Nowe Miasto). Goście zwiedzili Grodziszczko, obejrzeli miejsce ostatnich wykopalisk, a w pawilonie muzealnym wysłuchali relacji Teresy Krysztofiak z tegorocznych odkryć.
Z kolei w Gimnazjum w Gieczu wykład o znaczeniu Giecza w strukturach państwa i Kościoła doby wczesnopiastowskiej wygłosił dr Józef Dobosz.
W niedzielę dzieci mogły zaśpiewać dla świętego Mikołaja.
Mikołaje i Rastelli
Mikołajki to święto dla dzieci, a więc nie mogło zabraknąć spotkania najmłodszych mieszkańców gminy ze świętym Mikołajem. Do Dominowa przybyło dwóch świętych Mikołajów, którzy poprowadzili prawie dwugodzinną zabawę. Dzieci mogły pośpiewać oraz zatańczyć wspólnie z Mikołajami. Atrakcją był również występ iluzjonisty Rastellego, który nie tylko zaprezentował magię, ale i nauczył dzieci kilku trików.
Oczywiście, dzieci nie mogły wyjść ze spotkania ze świętym Mikołajem bez prezentów. Każde więc otrzymało czekoladę — starczyło dla każdego.
Wieczorem Szczepanik
Na zakończenie mikołajek w sali Gminnego Ośrodka Kultury wystąpił Piotr Szczepanik.
|
Jego koncert zgromadził wielu mieszkańców Dominowa i okolic. Sala była wypełniona widzami, a P. Szczepanik dał ponad godzinny recital złożony ze starych, dobrze znanych przebojów oraz swoich nowych piosenek.
T. Krysztofiak prezentuje model kościoła w Grodziszczku.
Podczas występu Rastellego dzieci mogły dotknąć i sprawdzić jego czarodziejskie instrumenty.
Dla dorosłych wieczorem wystąpił Piotr Szczepanik.
|