40 lat temu otwarty został rezerwat archeologiczny w Gieczu. To największa atrakcja historyczna powiatu średzkiego, którą warto poznać.
Prace archeologiczne w 1999 roku odsłoniły spore fragmenty XI-wiecznego kościoła w sąsiedztwie kościoła św. Jana.
|
W 1990 roku wznowiono badania archeologiczne, które przynoszą odpowiedzi na wiele pytań dotyczących tajemnic Giecza, ale też rodzą nowe pytania. Najciekawsze z nich i najbardziej znane to wykopaliska przy kościele św. Jana Chrzciciela, nad którymi opiekę naukową sprawuje prof. Zofia Kurnatowska. Badania prowadzone były także ponownie poza grodziskiem — przy kościele św. Mikołaja, na moście łączącym gród z Gieczem, na wczesnośredniowiecznym cmentarzysku oraz w osadzie przygrodowej.
W 2000 roku przygotowano nową ekspozycję muzealną, która nosi tytuł „Giecz w monarchii piastowskiej”. Przedstawia ona historię grodu od jego powstania, czyli od połowy XI wieku, do XIV wieku. Spośród wielu wykopanych w Gieczu zabytków wyeksponowano te, które świadczyły o randze Giecza: rylce do pisania na powoskowanych tablicz-
|
Rangę Giecza dla powiatu średzkiego trudno przecenić. Jest to jedyny na terenie powiatu zabytek archeologiczny, w dodatku ciągle żywy, o którym wiedza bez przerwy się powiększa. Muzeum jest elementem Szlaku Piastowskiego, a od wyniku prac archeologów i historyków, ale także od umiejętnego promowania Giecza zależy wzrost jego znaczenia na turystycznej mapie Polski.
Okrągła rocznica powstania rezerwatu minęła we wtorek. Powstanie rezerwatu i muzeum związane były z pracami archeologicznymi, które w Gieczu prowadzono już od 1949 roku. Pracami kierował Bogdan Kostrzewski, a ich efektem było potwierdzenie niebagatelnej roli grodu w monarchii piastowskiej. Odsłonięte wówczas fundamenty palatium, muru kościoła oraz zbadano most łączący Grodziszczko z Gieczem, czyli dawną osadą targową.
Po uroczystym otwarciu Giecka Stacja Archeologiczna została przejęta przez poznańskie Muzeum Archeologiczne. Pierwszym kierownikiem-placówki został B. Kostrzewski, który pełnił tę funkcję do śmierci w 1971 roku. Następnie gieckim muzeum kierowali Michalina Kwiczała-Sojecka, Mateusz Łastowiecki oraz Heliodor Walkowski. Powstanie muzeum wiązało się z przeprowadzeniem wielu prac na terenie Grodziszczka: powstał pawilon muzealny, zrekonstruowano część wału, ekshumowano pochówki z cmentarza wokół kościoła wewnątrz grodu, rozebrano kilka budynków. Przeprowadzona została również konserwacja kościoła św. Mikołaja w Gieczu.
Osobny rozdział historii muzeum w Gieczu to dzieje klubu „Piast” który do roku 1985 organizował liczne spotkania, inscenizacje i występy. Zorganizowano tu m.in. koncerty chóru „Arion” z Poznania, czy uczniów Państwowej Szkoły
|
Skansen w Gieczu zwiedzają — najczęściej w czasie Dni Kasztelani Gieckiej lub Mikołajek — zaproszeni goście. W grudniu 2001 roku byli to m.in. senator Włodzimierz Łęcki oraz posłowie Stanisław Kalemba i Tadeusz Tomaszewski.
|
Muzycznej im. St. Moniuszki ze Zbąszynia, a członkowie „Piasta” wystawiali dramaty i widowiska historyczno-folklorystyczne.
W 1985 roku giecki rezerwat podporządkowany został Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy. Kierownikiem rezerwatu do 2000 roku był Edwin Dzięciołowski, a obecnie jest nim Teresa Krysztofiak. W tym czasie prowadzono prace porządkowe. Rezerwat zyskał stylowe bramy i oświetlenie. W pawilonie wygospodarowano niewielkie pomieszczenie na pracownię naukową oraz bibliotekę. Udało się skatalogować zbiór rozproszonych materiałów archiwalnych i dokumentacji naukowej. Powstała internetowa strona Giecza, gdzie znaleźć można wiele informacji o wykopaliskach, a ciągle poszerzana Giecka Biblioteka Internetowa zawiera już 84 publikacje naukowe i 14 artykułów prasowych o Gieczu.
|
kach, fragmenty najstarszych znalezionych na ziemiach polskich dzwonów oraz zbiór monet znalezionych w kościele św. Mikołaja. Przy okazji jej otwarcia wydano nowy folder — przewodnik oraz plakat.
Propagowaniem Giecza zajmuje się Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Gieckiej. Największą zaś imprezą promującą tę miejscowość są organizowane od wielu lat Dni Kasztelani Gieckiej.
Jak na swej stronie internetowej informują archeolodzy z Giecza uroczystości z okazji 40-tej rocznicy powstania muzeum odbędą się w sobotę 13 września.
J. Krzeminski
Dużo miejsca rezerwatowi w Gieczu poświęca ostatni numer „Średzkiego Kwartalnika Kulturalnego”, w którym znaleźć można artykuły dyrektora A. Kaszubkiewicza, E. Indyckiej i Doroty Matek o Gieczu i historii muzeum.
|