Archeolożka Teresa Krysztofiak
|
Cmentarzysko
Obok grodziska, sto metrów za wałem archeolodzy odnaleźli cmentarzysko; funkcjonowało ono najprawdopodobniej w okresie od IX do XIII wieku. Co ciekawe — powstało na miejscu wcześniejszej (VIII–X) wiek osady; z tamtego okresu zachowały się resztki chat, widać takżę ślady dróg. Stąd pochodzi bardzo interesujące (i ładne) znalezisko — rylec z
|
brązu do pisania na woskowych tabliczkach — tzw. stilus.
W tym roku archeolodzy nie spodziewają się już odnaleźć w Gieczu żadnej większej rewelacji, ale w przyszłym roku może być ciekawie. Obecnie rozpoczynają się pracę związane z klasyfikowaniem zebranego już materiału badawczego.
NOWAK
|
Na terenie grodziska w Gieczu stoi do dzisiaj kościół z XVIII wieku; i to właśnie tuż przy nim archeolodzy znaleźli resztki budowli kamiennej — kościoła romańskiego z początku XI wieku. Kościół budowany był najprawdopodobniej etapami; najstarsza jego część (wschodnia) zawiera bardzo cenny i niezwykle interesujący dla naukowców obiekt — kryptę! Póki co odkopano tylko schody prowadzące w głąb ziemi; co jest dalej...?
Co tam jest?
Dowiemy się o tym dopiero w przyszłym
|
roku, bowiem sezon archeologiczny właściwie już się zakończył. Zwraca uwagę archaiczna forma krypty, jeżeli potwierdzi się przypuszczenie, że jest to krypta relikwiarzowa — to w środku mogą znajdować się np. szczątki jakiegoś dostojnika kościelnego lub świeckiego; może nawet kogoś z rodziny królewskiej. Jest pewna nadzieja, że krypta nie została splądrowana (bardzo powszechny zwyczaj w wiekach minionych), chociażby w czasie najazdu Brzetysława — pod koniec lat 30. XI wieku. Ten czeski książę narobił sporo zamieszania
|
na ziemiach polskich; grabił, mordował i plądrował. Chociaż z archeologicznego punktu widzenia... Nieraz w miejscach grabieży można znaleźć bardzo interesujące znaleziska.
Duża świątynia
— To był duży kościół jak na warunki świątyni grodzkiej — mówi archeolog Teresa Krysztofiak — długość 28 i szerokość 11 metrów. Tuż obok natrafiliśmy na resztki wału obronnego z bardzo dobrze zachowanym drewnem; dzięki temu uda nam się dokładnie datować obiekt.
|
Ślady po romańskim murowanym kościele z początku XI wieku
|