Fot. (2x) Andrzej Monczak
|
GIECZ
M
ała wioska, położona kilkanaście kilometrów od trasy szybkiego ruchu z Poznania do Warszawy. Od kilku lat trwają tutaj badania archeologiczne przy drewnianym kościółku św. Jana Chrzciciela i na pobliskim cmentarzysku.
— Giecz był prawdopodobnie rezydencją, pełniącą funkcje administracyjne, polityczne i militarne — opowiada archeolog Elżbieta Indycka.
Historyczne cmentarzysko...
Na północ od grodu centralnego prowadzone są badania na cmentarzysku. Odnaleziono ślady osady z VIII w. Możliwe jest, że za czasów świetności osady mógł tam funkcjonować kościół, choćby z tego powodu, że chaty znajdowały się na słynnym szlaku handlowym z Poznania. Udało się ustalić, że wieś została spalona podczas najazdu księcia czeskiego Brzetysława w 1039 r. Od tamtego okresu na zgliszczach powstało cmentarzysko. Teraz w okresie jesienno-zimowym, po wykopaliskach rozpoczyna się żmudna praca
|
wywano w nich relikwie świętych — tłumaczy archeolog odkrywająca te relikty, Teresa Krysztofiak. — Być może po długiej i monotonnej pracy odkrywania całej krypty uda nam się odnaleźć relikwiarz św. Jana, albo bogato zdobiony grobowiec. Oczywiście, jeżeli wcześniej krypta nie została rozkradziona.
Ciekawe wnioski nasuwają się po analizie fundamentów grodu. Okazuje się i jest to sensacja na miarę europejską, że w Gieczu pierwsi Piastowie mieli zamiar zbudować bazylikę! Długości 28 m, szerokości 11 m i długości nawy 9 m. Z niewiadomych przyczyn do realizacji tego projektu nie doszło. Na gotowych fundamentach bazyliki zbudowano sporej wielkości kościół.
— Właściwie to jest tak, że każdy kolejny wykop odpowiada nam na pytania postawione wcześniej, ale jednocześnie rodzi nowe — podsumowuje Teresa Krysztofiak.
... a dzisiejsza rzeczywistość
Archeolodzy z gieckiego oddziału Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy, są wdzięczni wojewódzkiemu konserwatorowi zabytków, pani Marii Strzałko za 25 tys. złotych
|
|
Po fundamentach palacjum Mieszka I na Ostrowie Tumskim, po badaniach na Ostrowie Lednickim, odkrycie w Gieczu jedynej w Polsce krypty korytarzowej przybliża nam prawdę o czasach i życiu pierwszych Piastów.
|
|
nad znaleziskami — drewnianymi pozostałościami osady, grobowymi ozdobami, kośćmi naszych przodków — aby głębiej zrozumieć życie zwykłych, prostych Piastów, nie pochodzących z rodzin wysokiego stanu.
... i gród centralny
Badania przy kościele św. Jana Chrzciciela doprowadziły do odkrycia fundamentów grodu, oraz grobu dostojnika kościelnego lub świeckiego i jedynej dotąd w Polsce krypty korytarzowej.
— Według analogii zachodnich krypt podobnego rodzaju, przecho–
|
przeznaczonych na badania. Niestety, potrzeba teraz funduszy na konserwację reliktu, który ukryty przez wieki pod ziemią, obecnie wystawiony na działanie warunków atmosferycznych, może ulec zniszczeniu.
— Najbardziej obawiamy się korozji i poszukiwaczy skarbów, którzy w czasie wolnym od prac pojawiają się na terenie wykopalisk z wykrywaczami metali — mówią. — To, co znajdują nie ma dla nich finansowej wartości, ale dla nas archeologów jest bezcenne.
Radosław Taberski
|