„Jeżeli podejmiemy poszukiwania w gnieździe ojców naszych — to znajdziemy być może więcej niż kiedykolwiek i gdziekolwiek napisano. Wpatrzmy się tylko w ziemię naszą.
Może Słowianie zostawili ją dla nas jako najtrwalszą księgę, może ją zaklęli, aby nigdy z dziedzictwa potomków nie wychodziła, i w tym celu urzekli owoczesnym sposobem, aby mogła służyć za świadectwo odwiecznej własności najpóźniejszym wnukom”
Zorian Dołęga-Chodakowski
Giecz — współcześnie mała i spokojna wielkopolska wioska, będąca jednocześnie świadkiem niezwykłych wydarzeń sprzed 1000 lat, kiedy to znajdował się tutaj jeden z najważniejszych ośrodków państwa pierwszych Piastów, a w szczególności Mieszka I i Bolesława Chrobrego.
Po upadku tej najstarszej monarchii i po zniszczeniach spowodowanych najazdem czeskiego księcia Brzetysława II w 1038 roku, Giecz nigdy już nie odzyskał dawnego znaczenia, choć jeszcze długo był siedzibą kasztelana, a nieraz odbywały się tu ważne spotkania, jak zjazdy książąt dzielnicowych.
|
|
Na tych stronach przedstawiamy Giecz z czasów największej świetności — gród z kamiennymi fundamentami palatium i ruinami przedromańskiego kościoła grodowego, cmentarzysko oraz osadę targową z kościołem romańskim, która była połączona niegdyś z grodem drewnianym mostem, a później groblą — wszystko w świetle wyników badań archeologicznych, dokumentów historycznych, publikacji naukowych i popularno-naukowych (ponad 110 prac i artykułów prasowych do czytania on-line), plany i zdjęcia grodu, liczne fotografie najciekawszych zabytków oraz wiele scen z badań wykopaliskowych.
|
|